Inspirujeme se v zahraničí

Učitelé naší školy získávali nové zkušenosti k výuce cizích jazyků.

V uplynulých dvou letech měli učitelé semilské waldorfské školy díky programu Erasmus+, KA 101 možnost v zahraničí nabrat mnohé zkušenosti s výukou cizích jazyků. I přes nepřízeň koronavirových opatření se nám podařilo uskutečnit 13 výjezdů, ze kterých se vždy naše kolegyně a kolegové vraceli občerstveni a plni inspirace pro svoji každodenní praxi, kterou mnozí z nich vykonávají již řádku let.

Čtyři učitelé vyjeli na waldorské školy v německém Seewalde a Silberwaldu, v irském Raheen Wood a v anglickém Ringwoodu. Byli týden aktivně účastni výuky cizích jazyků a dalších předmětů, mohli pozdravit kolegia spřátelených škol během tradiční čtvrteční konference učitelů a stát se na týden součástí školního dění. Z těchto pobytů si přinášeli mnohé nové přístupy k vyučování, ale dokázali také zažít to, co sdílí všechny waldorfské školy na světě jako společný vzdělávací étos.

Velice inspirující byly návštěvy dvou mezinárodních konferencí anglického a německého jazyka, English Week a Deutsch Woche, kde si každý účastník může jen těžko vybrat z bohatého a velice kvalitního programu plného uměleckých i metodických skupin a přednášek na aktuální témata, která hýbou světem a bezprostředně zasahují do výuky cizích jazyků.

V neposlední řadě čtyři z nás dostali příležitost zažít intenzivní kurz angličtiny zaměřený na individuální zlepšení jazyka a metodických přístupů každého učitele v anglické Lewis School of English v Southamptonu. Tato škola velice úzce spolupracuje s místní waldorfskou školou a pořádá s ní divadelní letní workshopy pro mladistvé, které lze jen doporučit všem mladým milovníkům cizích jazyků a divadla.

Celý projekt byl pro naši školu velkou vzpruhou a inspirací v době, kdy se zdálo, že mnohé iniciativy za hranicemi naší země odumírají. Naopak, podařilo se nám navázat mnohá nová partnerství a přátelství, která budeme pomocí evropských i jiných fondů prohlubovat.

Waldorfská základní a střední škola Semily, p. o.
Tyršova 485, 513 01 Semily

datovka: shdknnh