Co se děje v jednotlivých třídách

Následující přehled obsahů vyučování a výukových činností je ukázkou toho, s čím se děti v jednotlivých třídách zpravidla potkávají. Konkrétní podoba vyučování je však tvůrčím uměleckým procesem a každý jednotlivý učitel ho utváří nově s ohledem na charakter své třídy a možnosti jednotlivých dětí.

1. TŘÍDA

Děti v první třídě žijí v pohádkovém světě. Učitel je proto oslovuje prostřednictvím pohádkových obrazů, ze kterých postupně vyvstávají písmena, čísla, početní operace i třeba řetízky háčkované na prstech. Obrazy z příběhů, melodiemi, barvami sytí učitel duši dítěte. Rytmickými pohyby, gesty, jež doprovází písně a sborové recitace, cvičeními na rovnováhu či hmat, drobnými ručními pracemi i obtížným pletením na jehlicích probouzí jeho tělo a cvičí vůli. Plně si při tom uvědomuje, že všechny tyto činnosti postupně povedou k probuzení myšlení.

Hlavními předměty v první třídě jsou český jazyk, matematika a kreslení forem.

českém jazyce se děti učí poznávat a psát velká tiskací písmena. Postupují přitom tak jako kdysi naši předkové – od obrázku k písmenu. Učitel např. vypráví pohádku Hrnečku vař. Na tabuli nakreslí obrázek – dívku s maminkou a na stolečku hrneček plný sladké kaše. Z hrnečku se pak postupně vyloupne písmenko H. Z probraných písmen děti tvoří slova, píší je a co zapíší i čtou. S vlastním procvičováním čtení se však začíná pozvolna, zpravidla až ve 2. třídě. Čtení je záležitostí velmi intelektuální, a síly, které by na ně prvňáček spotřeboval, by mu chyběly jinde.

matematice učitel děti seznamuje s čísly a formou příběhů zavádí všechny čtyři početní operace. Děti se učí chápat princip sčítání, odčítání, násobení i dělení. Zpaměti se za pohybu nebo předávání pytlíčků učí násobkové řady.

Obdivuhodnou paměť dětí a jejich schopnost nápodoby se využívá i v hodinách cizích jazyků. V básních, písních a hrách si děti postupně osvojují slovní zásobu a a přímou formou tak zažívají kvalitu jazyka.